Kompensacja mocy biernej

Kompensacja mocy biernej

Kompensacja mocy biernej to tajemniczo brzmiący termin, który dla większości osób nic nie znaczy. Niektórzy może kiedyś się z nim zetknęli, inni powiedzą, że nawet nigdy go nie słyszeli. Związany jest z prądem. Zobaczmy czym jest kompensacja mocy biernej i z czym wiąże się to pojęcie.

O co chodzi z kompensacją mocy biernej?

Kompensacja mocy biernej wiąże się z zastosowaniem urządzeń zmniejszających emitowanie mocy biernej. Każdy obwód prądu ma trzy rodzaje mocy. Chodzi o moc czynną, bierną, a także pozorną. Energia bierna może być pobierana, a następnie łączona na przykład z silnikiem czy piecem. Co ważne, energia ta może być także oddana. Wówczas pojawia się przy kondensatorach, a także w długich odcinkach kabli, które są pod napięciem.

Dlaczego kompensacja mocy biernej jest potrzebna?

Oba rodzaje mocy biernej przekładają się na duże straty ciepła. Sprawiają one również, że zmniejsza się sprawność linii kablowych, a także transformatorowych. Zarobki dostawców energii spowodowane są dostarczaniem możliwie jak największych ilości energii czynnej z zachowaniem jak najmniejszych strat. Kompensacja mocy biernej sprawia, że zmniejsza się współczynnik mocy, większa jest żywotność kabli, a także innych elementów tworzących sieć zasilającą. Trzeba jednak pamiętać, że im większa ilość mocy biernej zostanie wytworzona, tym wyższy będzie rachunek za energię elektryczną. Kompensacja mocy biernej to ważne pojęcie. W istotny sposób przekłada się na wysokość rachunków za energię elektryczną. O kompensacji mocy biernej można mówić zdecydowanie więcej, omawiając je dużo bardziej dokładnie.