Czym są kody GS1?

Czym są kody GS1?

GS1 to organizacja non-profit, która zajmuje się opracowywaniem globalnych standardów, które zapewniają efektywną komunikację w biznesie. Najbardziej znane standardy GS1 to kody kreskowe.

Kto wykorzystuje kody GS1?

Kody GS1 wykorzystywane są obecnie przez każdą firmę niezależnie od jej wielkości. Kody kreskowe, które uważane są za najbardziej rozpoznawalne kody GS1 pozwalają na stworzenie unikatowej identyfikacji produktów. Zapewniają konsumentom, kontrahentom czy pacjentom dostęp do wszelkich danych o produkcie. Ponadto standardy GS1 sprawiają, że zakupy oraz transport towarów są o wiele bardziej bezpieczne. Najważniejsze standardy to między innymi:

  • EAN/UPC (kody kreskowe);
  • GLN (Globalny Numer Lokalizacyjny);
  • Globalny Model Danych;
  • GTIN (Globalny Numer Jednostki Handlowej);
  • SSCC (Globalny Numer Jednostki Logistycznej).

Warto wiedzieć, że SSCC i GTIN to system GS1, który jest jednocześnie standardem ISO.

Co daje system GS1?

System GS1 bardzo ułatwia współpracę biznesową i przynosi wiele wymiernych korzyści, w tym także finansowych. System GS1 przynosi korzyści nie tylko przedsiębiorcom, ale także konsumentom. Dzięki kodom klienci mogą łatwiej i szybciej znaleźć interesujący ich produkt. Nie bez znaczenia jest także to, że standardy GS1 przyczyniają się do lepszej, sprawniejszej obsługi klientów. Organizacja GS1 współpracuje z wieloma branżami: handlem detalicznym, transportem, logistyką, ochroną zdrowia. W Polsce również działa instytucja, która zarządza systemem.