Na co zwracać uwagę wybierając kancelarię patentową?

Na co zwracać uwagę wybierając kancelarię patentową?

Bez względu na to, czy przedmiotem analizy jest znak towarowy, wynalazek, wzór przemysłowy, czy też wzór użytkowy, jeśli jesteśmy jego autorami i chcemy czerpać z niego korzyści, powinniśmy wiedzieć, jak go chronić. Zakładanie, że osoby działające w tej samej branży, co my, będą zawsze postępować uczciwie, jest dość ryzykowne. Znacznie lepiej jest postarać się o zabezpieczenie prawne. Może nam go udzielić biuro patentowe, choć dobrze jest wcześniej zorientować się, w jaki sposób, wśród wielu podmiotów, wybrać ten, który okaże się najbardziej wiarygodnym.

Po pierwsze – doświadczenie

Patenty nie są zagadnieniem, z którym mamy do czynienia dopiero od niedawna. Z pewnością też już od dłuższego czasu mówiąc o nich nie mamy na myśli jedynie wynalazków. Na rynku nie brakuje podmiotów, które oferują swoje usługi w tym zakresie, ponieważ jednak mamy do czynienia z zagadnieniami skomplikowanymi, dobrze jest współpracować przede wszystkim z tymi, które mają doświadczenie. Co ważne, nie chodzi tu o doświadczenie samego podmiotu, który może kusić nas pięknymi tradycjami. Znacznie ważniejsze są umiejętności charakterystyczne dla zatrudnionych przez niego pracowników.

Po drugie – zakres działalności

Trwają spory na temat tego, czy rzecznik patentowy powinien zajmować się tylko jednym, czy też wieloma zagadnieniami. Obecnie jednak poszczególne formy własności przenikają się. Sprawia to, że szeroka wiedza pozwala na radzenie sobie nawet w sytuacjach nietypowych, w których, w innych okolicznościach, konieczne byłoby konsultowanie się ze specjalistami z innych dziedzin.