Rewolucja ciężkiego sprzętu

Rewolucja ciężkiego sprzętu

Możliwości człowieka są dość ograniczone, jeśli brać pod uwagę dwie ręce, dwie nogi i mięśnie, które wprawiają nasze kończyny w ruch. Nie potrafimy ani specjalnie szybko biegać, ani za dużo unieść i chociaż co prawda nie męczymy się za szybko i wytrzymałość to na pewno nasza wielka zaleta, ogólnie rzecz biorąc, nasze możliwości fizyczne są dość ograniczone. Na szczęście posiadamy ogromne możliwości umysłowe, dzięki którym nie musimy polegać tylko na naszych mięśniach.

Pojawienie się ciężkiego sprzętu

Nasze umysły pozwoliły nam na opanowanie kilku sztuczek. Wiemy, jak działają dźwignie, w jaki sposób działają pompy hydrauliczne, potrafimy stosować metalurgię do produkcji wytrzymałych materiałów i umiemy konstruować też silniki.

Wszystko to, plus jeszcze oczywiście masa innych kwestii, pozwoliło nam na produkcję ciężkiego sprzętu, który jest w stanie wykonać dziennie pracę całej masy ludzi. Dzięki temu nasza cywilizacja wykonała ogromny skok, a budowa infrastruktury przyspieszyła w niesamowity wręcz sposób. Taki sprzęt oczywiście nie jest niezniszczalny.

To tylko części zamienne

Jedyną w zasadzie wadą ciężkiego sprzętu jest to, że potrzebuje części zamiennych, ale trudno to traktować jako wadę poważną. Najszybciej zużywają się zęby do koparek, ale nawet bardzo wysokiej jakości części Caterpillar albo części komatsu nie są na tyle kosztowne, żeby konieczność ich regularnego wymieniania wpływała negatywnie na nasz rachunek ekonomiczny w kwestii stosowania ciężkiego sprzętu. Trzeba przecież pamiętać, że narzędzia wykorzystywane przy manualnej pracy człowieka też nie są niezniszczalne i także wymagają wymiany.