Rodzaje masła orzechowego

Rodzaje masła orzechowego

Masło orzechowe ma wiele korzystnych właściwości, dlatego dietetycy często zalecają jego stosowanie w celu zapobiegania różnym chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Zalety masła orzechowego

Masło orzechowe pozyskiwane jest z owoców orzeszków ziemnych, zwanych także orzeszkami ziemnymi. Po raz pierwszy pojawiło się w Stanach Zjednoczonych na początku XIX wieku. Obecnie we współczesnym świecie masło orzechowe jest przygotowywany w wielu krajach – w USA, Kanadzie, Anglii, Australii, Chinach, a także w Republice Południowej Afryki i Nigerii. Istnieją trzy główne rodzaje, w jakich występuję masło z orzechów laskowych – nierafinowane, rafinowane, niedezodoryzowane i rafinowane dezodoryzowane.

Mieszkańcy krajów azjatyckich produkują głównie nierafinowane naturalne masła orzechowe – ma bardzo przyjemny i bogaty smak orzeszków ziemnych, a także czerwonawo-brązowy odcień. Amerykanie i Europejczycy wolą bardziej wyrafinowane odmiany masła orzechowego. Po przejściu procesu rafinacji i dezodoryzacji masło orzechowe nabiera jasnożółtego koloru, lekko orzechowego smaku, a także bardzo łagodnego smaku. Ze względu na stosunkowo wysoki próg temperaturowy początku „dymu” masło orzechowe jest idealne do smażenia.

Jak się je produkuje?

Pasta z orzechów laskowych produkowana jest za pomocą metody tłoczenia na zimno – w tym przypadku olej nie jest poddawany żadnej obróbce chemicznej, frakcji heksanu, ekstrakcji ani stosowania barwników. Dzięki tej metodzie uzyskiwana jest absolutnie naturalna pasta orzechowa, w której absolutnie zachowane są wszystkie korzystne właściwości naturalnych orzeszków ziemnych. Taki olej ma bardzo wysoką wartość zarówno do żywności, jak i do celów leczniczych.