System GS1: do czego służy?

Międzynarodowa organizacja GS1powstała jeszcze w latach 70. XX wieku. Członkowie tej międzynarodowej organizacji opracowali system GS1, który służy do identyfikacji towarów, usług i podmiotów. Jednym z członków organizacji GS1 jest Polska.
Na czym bazuje system GS1?
System GS1 jest oparty na kodach kreskowych i RFID. Stosowanie jednolitego zapisu danych przez wszystkie należące do systemu GS1 państwa znacząco usprawniło zarządzanie łańcuchami dostaw. System GS1 usprawnia komunikację między producentami, dystrybutorami oraz klientami. Dotychczas w ramach systemu GS1 opracowanych zostało aż 11 identyfikatorów. Najbardziej rozpoznawalne standardy GS1 to kody kreskowe, które stosowane są do identyfikacji różnego rodzaju produktów i usług. Służą nie tylko do identyfikacji różnych produktów. Palety, skrzynie z zawartością, paczki także mogą posiadać numery identyfikacyjne. Do ich oznaczenia stosowane są Seryjne Numery Jednostki Logistycznej.
Jakie jeszcze są kody GS1?
Kody GS1 mogą służyć również do identyfikacji usług. W tym przypadku stosowany jest Globalny Numer Relacji Usługowej, w skrócie GSRN. Wykorzystywane są również do znakowania dokumentów (np. faktur), przesyłek w kontenerze, środków trwałych przedsiębiorstwa (przykładowo komputerów), biletów elektronicznych, opakowań zwrotnych. Standardy GS1 znacznie usprawniają funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa. Kody GS1 dostarczają informacji przydatnych nie tylko producentom i dostawcom, ale także zwykłym konsumentom.