Tynk strukturalny – co to jest?

Tynki strukturalny pozwalają stworzyć na ścianie wszelkiego rodzaju reliefy: kamień, skórę, korek, antyczne wykończenie. Tynki strukturalne mogą stać się atrakcją twojego wnętrza.

Co to jest tynk strukturalny?

Tynki strukturalne różnią się składem i odpowiednio cechami. Planując tynk strukturalny, upewnij się, że nadaje się on do konkretnego pomieszczenia i pamiętaj o przestrzeganiu technologii aplikacji. W tym celu oczywiście lepiej skontaktować się ze specjalistą. Przy odpowiednim doborze i odpowiedniej aplikacji dekoracyjna tynk strukturalny cena będzie niezwykle trwały – nawet na elewacji budynku jeśli chodzi o tynki strukturalne zewnętrzne. Tynk strukturalny wzory można produkować na bazie mineralnej (wapno i cement), na bazie akrylu, lateksu lub krzemianu potasu.

Bez względu na to czy jest to tynk strukturalny zewnętrzny, czy tynk strukturalny wewnętrzny – do produkcji tynku jako rozcieńczalnik stosuje się wodę lub rozpuszczalnik chemiczny. Również skład mieszanki – aby stworzyć relief na ścianie – zawiera cząstki stałe o różnej wielkości: włókna drzewne, kawałki kamienia, kwarc, mika itp. Tynk strukturalny na ścianę produkowany jest w dużych słojach lub wiadrach o wadze 15-25 kg. Czasami trzeba go rozcieńczyć wodą. Mieszanina jest początkowo biała. Aby nadać mu odcień, dodaje się schemat kolorów (pigment koloru), który jest sprzedawany osobno.

Tynk strukturalny w praktyce

Każda osoba mająca odrobinę doświadczenia może poradzić sobie z montażem tej dekoracyjnej powłoki. Aby położyć tynk strukturalny do łazienki najpierw należy oczyścić ścianę ze śladów starej farby, tapety itp. – powierzchnia musi być sucha i neutralna chemicznie. Nie jest konieczne specjalne wyrównanie ścian, ponieważ wytłaczana powłoka ukryje wady. Następnie na powierzchnię należy nałożyć podkład za pomocą wałka (często producent materiału zaleca określoną markę).

Warstwa ta wzmocni ścianę i poprawi „przyczepność”, jeśli chodzi o tynki strukturalne wewnętrzne do podłoża. Dekoracyjny tynk strukturalny elewacyjny zwykle nakłada się kielnią. Niektórzy producenci oferują również pokrycie otynkowanej powierzchni warstwą wosku, co powoduje, że ściana jest wodoodporna.