Bezpieczeństwo informatyczne w firmie

Bezpieczeństwo informatyczne w firmie

Każdej firmie powinno zależeć na bezpieczeństwo informatycznym. Często jednak zdarza się, że dochodzi w nich do wycieku danych bądź wynoszenia ich przez nieuczciwych pracowników. Tego typu oraz innym zdarzeniom zagrażających bezpieczeństwu informatycznemu można na szczęście zapobiegać. Bardzo skutecznym narzędziem jest privileged identity management, często określanego po prostu jako PIM.

Czym jest zarządzanie tożsamością uprzywilejowaną?

Privileged identity management to zarządzanie tożsamością uprzywilejowaną. Uprzywilejowani użytkownicy znajdują się w każdej firmie. Zalicza się do nich księgowych oraz pracowników działu IT, o ile dana firma taki dział posiada. Jest to rozwiązanie istotne dla bezpieczeństwa IT w każdej firmie.

Ryzyko utraty danych, celowe bądź przypadkowe, PIM znacznie ogranicza. Szereg funkcjonalnych narzędzi sprawia, które posiada PIM sprawia, że znajdujące się w zasobach firmy dane są chronione naprawdę bardzo skutecznie.

Jakie możliwości daje PIM?

System PIM umożliwia między innymi przeprowadzanie wewnętrznych audytów bezpieczeństwa IT. Jest to jedna z zalet, które posiada system. Ponadto system umożliwia zarządzanie dostępem przez uprzywilejowanych użytkowników. Systemy PIM można wykorzystać do stałego zarządzania tożsamością.

Co więcej, systemy dają możliwość weryfikacji uprawnień, które zostały użytkownikom nadane. Istotne jest także to, że tam, gdzie działają systemy, pożyczanie sobie haseł przez pracowników nie jest możliwe.