Papierowy obieg faktur odchodzi w przeszłość

Papierowy obieg faktur odchodzi w przeszłość

Papierowy obieg faktur jeszcze kilka lat temu był standardem. Dzisiaj coraz więcej jest firm, które decydują się na wprowadzenie elektronicznego obiegu faktur. Okazuje się, że obieg faktur w formie elektronicznej przynosi firmie wiele wymiernych korzyści.

Obieg faktur w formie elektronicznej: korzyści

Prawidłowe obliczenie podatku od towarów i usług, podatku dochodowego, zapłacenie należności dokonywane jest oczywiście przez pracowników działu księgowego. Ale wadą papierowego obiegu faktur jest to, że często docierają one do księgowości zbyt późno. Może się też zdarzyć, że faktury zaginą. Papierowy obieg naraża więc firmę na płacenie bardzo wysokich, karnych odsetek. Tego typu problemy udaje się wyeliminować wprowadzając elektroniczny obieg faktur. Dedykowane oprogramowanie wyklucza ręczne sortowanie i akceptowanie faktur. Każda faktura jest w pierwszej kolejności skanowana. Następnie faktury są odczytywane przez dedykowany program komputerowy.

Obieg faktur elektroniczny: dodatkowe zalety

W firmach, w których wprowadzony został obieg faktur w formie elektronicznej znacznie skrócono został czas, w którym faktury trafiają do działu księgowego. Faktura w formie zeskanowanej na pewno nie zawieruszy się w szufladzie. Warto też wspomnieć, że zeskanowana faktura jest akceptowana przez urząd skarbowy. Obieg faktur w tej formie sprawdza się w firmach różnej wielkości. Ryzyko, że ważna faktura zostanie zgubiona jest ograniczone do minimum. Dodatkowy plus: wszystkie płatności i rozliczenia dokonywane są terminowo.